Nasilje preko društvenih mreža!

                              CYBERBULLYING                                  
   
Ćao ljudi, dobrodošli na moj blog. Kao što sam rekla u prethodnom  blogu danas vam govorim o Električnom nasilju ili Cyberbullying.


 Za internet  kažemo da je najbolja komunikacija ljudi diljem svijeta. Internet kao internet je jako dobra stvar, možete saznati nove informacije, čuti se sa nekim od prijatelja koji je  na drugom kraju svijeta. Ali kao i sve što postoji na ovom svijetu, tako i internet ima svoje loše strane. Nasilje preko društvenih mreža, kako verbalno tako i psihički.

  • Kako se zaštititi od elektroničnog nasilja?
Nažalost, vršnjačko nasilje ima dugu tradiciju. U današnje doba, uz svu ovu elektroniku, nasilje je još opasnije. Riječ je o - cyberbullying ili elektroničko nasilje. Najčešći su preteći SMS-ovi, e-mailovi, ponižavajuće poruke preko Facebooka. U današnje vrijeme ima mnogo društvenih mreža koje su povezane sa elektroničkim nasiljem. Najčešće su to Facebook, Instagram, Viber i mnoge druge.Uz svu ovu elektroniku lako je montirati stvarne fotografije u nešto sasvim drugo. Lako je širiti lažne informacije o nekome. Zbog toga se "žrtva" može osjećati poniženo i ismijavano, pa čak može pomisliti i na samoubistvo.

  • Posljedice!
Posljedice nasilja preko interneta katkad mogu biti i ozbiljnije od onih međuvršnjačkih nasilja u stvarnom životu. Kod nasilja na internetu postoji snaga pisane riječi,jer žrtva može svaki put ponovo pročitati šta je u njoj napisano. Verbalno izrečene riječi se mogu dosta lakše zaboraviti od onih koje su napisane i koje možete svaki dan iznova pročitati. Anonimnost koja postoji na internetu, velikom broju djece može biti poticaj da se nasilno ponašaju.Mnogo je djece, a i starijih stradalo zbog tog električnog nasilja.



  • Korisni savjeti za tinejdžere. Kako se odbraniti od električnog nasilja?
1. Nikad ne ostavljajte lične informacije na internetu. Bilo da ste nekoj drugarici poslali svoj broj, ili bilo šta slično.

2. Ako dobiješ prijeteću poruku, ne odgovaraj. Jednostavno ignoriši. Ako to postane nešto još veće onda to pokaži nekoj odrasloj osobi.

3. Ne stavljaj ništa na internet što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda ili okoline.

4. Ne šalji poruke kad si ljut/a. Zamisli kako bi tebi bilo da dobiješ takvu poruku.

5. NIKAD NIKOME, osim roditeljima, ne reci svoju lozinku. Pa čak ni svojim najboljim prijateljima.

6. Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje neko koga ne poznaješ.




I dragi moji, to bi bilo sve za ovaj put. Poštujte ova pravila i ako imate problema sa elektroničkim nasiljem, obratite se odrasloj osobi. Čuvajte se i voli vas vaša Emina. :* :* :*

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

SAMOĆA!

Biserni osmijeh!